Makropengajaran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MAKROPENGAJARAN

Mata pelajaran            : Bahasa Malaysia
Kelas                           : 1 Ibnu Khaldun
Masa                           : 11.35 – 12. 35 tengah hari
Bilangan murid            : 30 orang
Tema                           : Bersih dan sihat
Tajuk                           : Bersihkan diri
Fokus Utama              : Standard Kandungan
                                      1.2- Mendengar, mengecam dan membunyi bahasa,
                                             iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat
                                             yang betul.
                                    Standard Pembelajaran
                                    1.2.5- Mendengar, memahami, menyebut, dan
                                              mengeja perkataan yang mengandungi dua atau
                                              tiga suku kata, diftong, vokal berganding dan
                                              konsonan bergabung dengan betul dan tepat.
Fokus Sampingan       : Standard Kandungan
                                      3.3- Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat
                                             dengan betul.
                                      Standard Pembelajaran
                                      3.3.1- Membina dan menulis perkataan yang  
                                                mengandungi diftong, vokal berganding, digraf
                                                dan konsonan bergabung dengan betul.
Objektif pembelajaran            : Pada akhir pembelajaran, murid-murid berupaya:
A.    Menguasai isi kandungan pelajaran
1.    Menyebut dan mengeja lapan perkataan yang mengandungi  vokal berganding dengan betul.
2.    Menulis enam perkataan yang mengandungi  vokal berganding dengan betul berdasarkan gambar.
B.    Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir.
1.    Menghubungkaitkan
2.    Mendengar dengan berkesan.
C.   Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1.    Menjaga kebersihan diri.
2.    Berjimat cermat
Bahan, peralatan dan bahan sumber.
1.    Carta lagu “ Lompat Si Katak Lompat
2.    Kad-kad perkataan
3.    Kad gambar
4.    Lembaran Kerja

Pengetahuan sedia ada:
Murid-murid mengenali peralatan untuk menjaga kebersihan diri dan telah mempelajari perkataan yang mengandungi vokal berganding.





Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Permulaan/
Mencungkil
Idea
(5 minit)








a. Nyanyian lagu ‘Lompat Si Katak  Lompat’.
b. Bersoaljawab tentang lagu tersebut.






1. Guru
    memperdengarkan
    lagu ‘Lompat Si
    Katak Lompat’.
2. Guru meminta
    murid menyanyi-
    kan lagu tersebut.
3. Bersoaljawab
    tentang lagu
    tersebut.
  

1. Murid mendengar
    Lagu ‘Lompat Si
    Katak Lompat’.
2. Murid menyanyikan
    lagu tersebut.
3. Murid menjawab
    soalan secara lisan.

KBT:
Mendengar dengan berkesan.
Menjana idea

BBM:
Carta lagu

Menstruktur/
Menstruktur semula
(35 minit)

Langkah 1:
a. Mengenal alat-
    alat kebersihan
    diri.
(10 minit)
Contoh:
Air, paip, tuala, kain, syampu
b. Bersoaljawab
    tentang
    kepentingan
    menjaga
    kebersihan diri.





1. Guru menunjukkan
    gambar alat
    kebersihan diri.
2. Guru meminta
    murid menamakan
    alatan tersebut.
3. Guru menyuruh
    murid-murid
    mengeja nama
    alat tersebut.

1. Murid menamakan
    gambar yang
    ditunjukkan.
2. Murid-murid
    mengeja perkataan.


KBT:
Menjana idea

BBM:
Kad gambar
Kad perkataan


Langkah 2:
a. Mengenal
    perkataan
    daripada vokal
    berganding.

(10 minit)
Contoh:
air, paip, tuala,
buih, seluar

1. Guru menunjukkan
    kad perkataan.
2. Guru membimbing
    murid-murid
    mengeja
    perkataan.
3. Guru memberi
    penerangan
    tentang vocal
    berganding.
4. Guru meminta
    murid menyebut
    contoh perkataan
    yang lain.


1. Murid-murid
    mengeja perkataan
    yang ditunjukkan.
2. Murid-murid
    mendengar
    penerangan guru.
3. Murid-murid
    menyebut contoh
    perkataan yang
    lain.

KBT:
-Menjana idea
-Mendengar     
 dengan
 berkesan

BBM:
Kad perkataan


Langkah 3:
Permainan bahasa
(10 minit)
Mencari perkataan tersembunyi
Contoh:
l
o
m
p
a
t
a
n
g
k
u
h
u
m
p
a
i
p
t
o
r
u
n
o
e
a
k
m
a
l
a
d
u
i
t
i

1. Guru membahagi-
     kan murid kepada
    empat kumpulan.
2. Guru memberi
    penerangan
    tentang permainan  
    permainan bahasa            
    (mencari      
    perkataan
    tersembunyi)   
3. Guru meminta
    setiap kumpulan
    membentangkan
    hasil kerja.

1. Murid-murid
    mendengar
    penerangan guru
    tentang permainan
    bahasa.
2. Murid-murid
    menjalankan
    aktiviti permainan
    bahasa.
3. Setiap kumpulan
    membentangkan
    hasil kerja.

KBT:
Menjana idea

BBM:
Carta perkataan tersembunyi.

Aplikasi idea
(15 minit)

Penaksiran

Pengayaan


Pemulihan

1. Guru mengedar-
    kan lembaran
    kerja.
2. Guru mengarah-
    kan murid
    menjawab soalan
    dalam lembaran
    yang diberi.
3. Guru
    membincangkan
    soalan dalam
    lembaran kerja
    diberi.
   

1. Murid-murid
    menjawab soalan
    dalam lembaran
    kerja yang diberi.
2. Murid-murid
    menyemak soalan
    dalam lembaran
    kerja.

KBT:
Menjana idea

BBM:
Lembaran kerja

-Murid yang
  menguasai
  kemahiran
  diberi
  pengayaan.
-Murid yang
  tidak
  menguasai
  kemahiran
  pemulihan.


Penutup
(5 minit )

Penutup kognitif
a. Guru membuat
    rumusan isi
    pelajaran.
Penutup sosial
a. Guru memberi
    pujian dan
    motivasi.

1. Guru menyoal
    murid tentang
    perkara yang di-
    pelajari.
2. Guru membuat
    kesimpulan
    pelajaran.

1. Murid mendengar
    rumusan guru.




Lembaran kerja
Namakan gambar-gambar berikut dengan betul.
1.

_______________

2.


_______________
3.

_______________

4.

_______________
5.


________________

6.

_______________

Lembaran Kerja Pengayaan
Lengkapkan ayat berpandukan perkataan yang diberi.
air
paip
seluar
kuih
tuala
 


1.      Gunakan   ___________  yang bersih untuk
          mengelap badan.               
2.      Itu _______________ panjang abang.
3.      Minumlah __________ lapan gelas sehari.
4.      Saya suka makan  _____________.
5.      Air  ______________ itu menitik.


Lembaran kerja pemulihan
Padankan perkataan dengan gambar yang betul.